Student u poseti babi i dedi prinuđen da koristi mobilni internet
LOZNICA, 8. januar 2012, (Njuz) – Nikola Adžić (23), student medicine na fakultetu u Beogradu, prinuđen je da tokom praznika pristupa internetu putem mobilnog telefona, zbog nedostatka širokopojasne internet konekcije u kući babe i dede u selu Joševa pored Loznice.
Nikola tvrdi da mu je zbog toga život poslednjih dana veoma otežan, i da će mnogo propuštenih sati surfovanja morati da nadoknadi kad se vrati u Beograd.
– Ma koliko da su mi posete babi i dedi za vreme verskih praznika olakšane postojanjem interneta i smešnih sajtova za prekraćivanje vremena, ipak je teško i mučno surfovati preko mobilnog. Rekao sam im da obavezno uvedu ADSL, ali mi se čini da oni i ne shvataju o čemu pričam – kaže Nikola – Moraću da postavim ultimatum, ili osmomegabitni pristup netu ili me neće više viđati čak ni za vreme praznika.
Ovaj student je samo jedan od više hiljada mladih koji su neretko zbog slabe konekcije kod roditelja ili babe i dede u svojim rodnim mestima prinuđeni ponekad da provode sate i sate u razgovoru sa svojom familijom umesto da gledaju postere na Vukajliji, ili ostalim sličnim sajtovima za ubijanje vremena. Prema njihovim tvrdnjama, mobilni internet omogućava do neke mere izolaciju od rodbine, ali mali ekrani i slaba brzina ih često onemogućavaju da imaju potpun užitak.
– Ponekad, kad poželim da vidim potpunu rezoluciju postera na 9gagu, ukačim se na laptopu preko onog 042 dialup broja što ga reklamiraju – kaže Nikola – Problem je što posle moram da dam pare babi i dedi za račun za telefon, dok mi je u Beogradu internet kod roditelja besplatan. Dok je situacija ovakva kakva je, vreme na selu prekraćujem gledanjem filmova i serija koje skinem pre puta specijalno za tu priliku – dodaje on.
Viktor Marković
Mislim da u Joševi nema ni mobilnog interneta…
Heh, vidis da ima…Lepo kazu da student donese zeljeni sadrzaj kod babe i dede..mobilnost na nivou
Ма има: сигнал је из Даросаве…
Открићу вам једну тајну. Кад сам 1. јануара отворио Њуз да видим шта има ново, био сам једини на интернету. Страшно!
Ја сам Милан, и зависник сам о интернету.
Zdravo Milane
Можда су многи били на нету, али нису хтели да се јаве…као, нису они ту… :)
Totalno smo moderni,majke mi..
Kad posećujem rodbinu u okolini Loznice muka živa!
Nemaju ni EDGE, a kamoli 3G.
I onda gulim osnovni GPRS dok mi oči ne ispadnu.
Apelujem na Jasnu Matić, Državnu sekretarku za Digitalnu agendu, da pročita na wikipediji o cemu sam pričao pa da mom selu po kratkom postupku omogući 3G.
Hvala
Е, ја бих радо сурфовала по њивама, баштама, шпајзовима и таванима сеоским, али немам рођаке на селу :(
Могу само да замишљам каква је резолуција кад уживо видиш неко животињче, воћку, омиришеш дуње, испробаш ракију, сланину…
Мени је кева бацила у канту парче праве сланине, коју ми је дала тетка, јер је као масна – ко ће то да једе… А онда је купила у продавници дивну прошарану псеудосланину панчету – живо месо посуто неким хемијским злом… Шта учини од човека живот у граду…
tetka surfovanje na selu ostavlja vecito secanje:)…sto kaze jedan korisnik seoskog turizma…”Imam vala sta unucicima da pricam!”:)
Bravo tetka
tetka leci se. Idi u zoloski vrt, pa posle svrati do pijace.
Није то исто. Стигне до нас по неки оригинал сеоски производ, видимо разлику… Али то неће да продају, или, када виде да може да се заради почну мало да уводе “нове технологије”…
hvala bogu da mi baba i deda i jedni i drugi imaju internet i jos to brz
Ajde bre ja razumem ovog studenta…u ranija vremena kad je poceo mobilni ja sam morala da se popnem na neki od vrhova Kopaonika i tamo na jednom seoskom groblju gde je Bog rekao laku noc uhvatim signal…Seljaci se cude sta tumaram po tom groblju svaki dan ne znaju moju muku…a kad sam se pozalila jednom cobancetu rece nije to nista svojevrmeno je treci kanal pustao pornice ali signal je isto mogao samo tu…omladina celu noc visi na tom brdu a seljacima drago misle eto opet pocela posela uz proju i kiseli kupus…kad su majke i babe ukapirale… bilo je kotrljanja niz brdo…sa sve televizor i antenu…a dekama zao sto nisu pre znali…ma covece da ti suze krenu kako se narod bez signala i dan danas pati…
Нису сељаци (пасивни крајеви) толико заостали. Видела сам још деведесетих – имали мобилне и бежичне телефоне, чувају стоку по брдима и ћаскају…
Заборавила да кажем: добро је док студент не запали жито… :)
Pravda za Vukajliju!!!!
Vu ste ljudi bolesni!