Ministarstvo poljoprivrede: Voda ipak ključna za poljoprivredu
BEOGRAD, 12. avgust 2012, (Njuz) – Ministarstvo poljoprivrede došlo je, posle opsežnog istraživanja, do zaključka da je za poljoprivrednu proizvodnju ipak najpotrebnija voda i da se u sušnim periodima većina biljnih kultura mora navodnjavati da bi se ostvario određeni prinos.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva, ubuduće će država mnogo više ulagati u sisteme navodnjavanja, pošto je voda, kako se ispostavilo u istraživanju, ključna za opstanak i razvoj biljaka.
– Decenijama smo pokušavali bez vode, ali ne ide. Ispostavilo se da Izraelci, koji su u irigacione sisteme uložili stotine milina dolara, i te kako znaju šta rade, a da, sa druge strane, nije dobro kada kanale za navodnjavanje država koristi za gajenje pastrmke umesto za zalivanje useva, kao što se često dešava u Srbiji. Zato smo odlučili da od sledeće godine više zalivamo useve i da ne čekamo kišu. Nismo shvatali da je kukuruzu, na primer, važno da dobije vodu, ali ne i odakle je dobija – rekao nam je savetnik iz Ministarstva koji je želeo da ostane anoniman.
On napominje da je domaćim ratarima, pored đubriva i tretiranja preparatima protiv štetočina, uvek falio taj treći element pa da setve budu mnogo uspešnije.
– Veliki timovi agronoma istraživali su skoro godinu dana i otkrili su da nam je rod ove godine prepolovljen zato što mu je nedostajalo vode. To je bio šok za sve nas, ali smo se brzo pribrali i već počeli da čistimo irigacione kanale za sledeću godinu, ali i da spremamo gorivo za pumpe koji iz njih treba da vodu šalju u useve. Ovo je veliki korak za srpsku poljoprivredu i očekujemo da ćemo već kroz dve do tri godine ostvariti pun prinos na godišnjem nivou – rekao je naš sagovornik.
Nenad Milosavljević
Pazi budala, ma kakava voda i navodnjavanje, to je preskupo, idite kod vidovite baba Tange, ona ima sjajne mistične obrede za dozivanje kiše, a i koštaće vas dosta manje.
Pa pre samo nekoliko hiljada godina Egipat je iskoristio prirodne potencijale svojih reka za navodnjavanje, svidja mi se to sto su nasi strucnjaci u koraku sa vremenom i prate najnovije trendove visoko sofisticiranih naucnih dostignuca. Takodje sam procitao u jednom casopisu da je tocak genijalna stvar. Ali to sad nije tema.
“water… like out the toilet?!!
http://www.youtube.com/watch?v=-Vw2CrY9Igs
Inače amerikanci su krivi za sušu, jer su HAARP-om rasterali oblake iznad Srbije!
Pa svaka civilizacija je dostizala vrhunac uz poljoprigvredu i navodnjavanje.I obrnuto propadali zbog istih.Najpoznatija je Egipacka zahvaljujuci Nilu.
Смејати се или плакати, питање је сад!
Koliko mi svi imamo razloga za plakanje, to bi bila rijeka suza. Zato nas vlast čeka da počnemo plakati, pa da to preusmjeri do njiva.
Оно за гајење пастрмки у каналима за наводњавање је исто као да је аутор написао да држава тамо гаји велике беле ајкуле или једногрбе камиле…
Мислим, како бисте реаговали да је написано да жена носи дете 11 месеци или да година траје 344 дана, или да се Северни пол налази на Антрартику? Или да Горчин Стојановић не живи у Сремској Каменици? Јер ово је у тој класи фактичких грешака…
Или да има још једно “к” у “Антартику”…
djeki je u pravu , uvek nam fali neki k . mada je industrija prerade poljoprivrednih proizvoda naj ugrozenija < kako sada da dodaju vodu u mleko jogurt, virsle i ostale govnarije koje pakuju, nema vode bice frke, pa ce mozda da nam dodaju nesto novo sto ce da smisle kao npr prasinu sa birfesta,pesak iz Moravu ili iz Ladno Dunavo.
otkud ti znas koliko dugo zena nosi decu? jesi li nekad bio trudan? i to da severni pol nije na antarkiku? jesi li nekad bio tamo? dobro ovo za gorcina je dokazana cinjenica to ne mogu osporiti
I ovo ostalo je tačno, Ђеки je naš drug i sve možemo potvrditi….
Ма главно је да у догму о Горчину није посумњао – ово остало мање-више…
prije 250000 godina sjeverni pol je zaista bio na antartiku :-o))
Ma kakvi, nema ministarstvo pojma… Ko ce sve te hektare navodnjavati?! Treba to raditi, treba se “iscimati”, uloziti… Pravo resenje su subvencije. Treba ih utrostruciti, za svaki slucaj, ako se susna godina ponovi. Da ne budemo ponovo u minusu!!! Onda nasim poljoprivrednim proizvodima podici cenu i to x3. Pa ko hoce srpsku psenicu, domacu, bez “hemije” (kao ono inostrano djubre sto nam prodaju:) ) i vestacki navodnjavanog zemljista, neka plati. :D :P
ko bi reko?! Pod hitno oformiti agenciju za vodu pri min trgovine srbije i poceti sa uvozom iz kanade, grenlanda i aljaske (najbolji kvalitet),dok se ne oformi agencija za prisustvo vode u okviru min za nauku, koja bi ustanovila da li, mozda, ima vode u srbiji
Ah da…ministar gleda osusena polja i lupi se po celu…Voda?…znam da sam nesto zaboravio…
Voda? Kisela voda? Vidim da nesto fali u spriceru… Dete, dodji vamo!
Ministarstvu poljoprivrede bi bilo najpametnije da otkupi Voda Vodu – tu ima duplo vise vode nego inace.
Да ли тамо стварно има дупло више воде? Зашто си рекао “вода воду”, а не “воду воду”? Сумњиво ми то нешто…
A šta ako Voda Voda odbije odbije kupovinu? ;-)
Ministarstvo za ispitivanje polja i gubljenje vremena
Jel realno da nadlezni ljudi iz ministarstva donesu odluku da se u kanalima za navodnjavanje useva gaji pastrmka? Sta rade oni sa njom kasnije? Verovatno je prodaju, ali me zanima gde te pare idu? U ciji dzep? I zasto se to saznalo tek sada kad je promenjen sastav vlade? Da li to znaci da ce bivsi ministar poljoprivrede odgovarati? Hoce li se i dalje nastaviti sa tom praksom? Sta ako se na odredjenim mestima postave resetke kroz koje riba ne moze da prodje pa kanali dobijui dvostruku namenu? Na zalost ponovo se radi o gomili pitanja na koja necemo dobiti odgovor, ali nema veze bar ce sledece godine za dorucak biti kacamaka u izobilju, osim ako mimo svake logike ne poskupi kukuruzno brasno usled povecanja prinosa.
http://mjaguar.blogspot.com/2012/08/blog-post_12.html
moj predlog… Pomesati vodu sa vijagrom, i navodnjavati… nakon nekoliko minuta videcete sve kako se dize u visinu i kukuruz i psenica, a pogotovo krastavac…
Razmislimo.
Vide se kanali kao spas za njive. Iz njih ce voda zaliti okolne njive. U isto vreme, pozivamo se na uspesno navodnjavanje u Izraelu. Da li Izrael ima reke i kanale? Nema! Kako se tamo navodnjavaju njive?
Kuvajt mnogo navodnjava. Biljke dosezu visinu duplo vece od prirodne. Ista je slika i u Saudijskoj Arabiji.
Ali, u ove dve zemlje – nema reka, jezera,kanala… Kako navodnjavaju njive?